Péče o tělo

Naše tělo nás provázím naším životem na Zemi. Pokud zemře, končí i náš život, alespoň v této podobě. Musí nám vydržet co nejlépe funkční a proto je dobré se o něj pravidelně starat. Péčí o tělo se zabývají mnohé knihy a tak připomenu jen pár důležitých zásad

 • Tělo potřebuje aktivní pohyb, který by měl být přiměřený a častý. Ideální je takový pohyb, který zapojí svaly celého těla a přitom neopotřebovává klouby nadměrnými otřesy - běh na lyžích, intenzivní chůze, plavání, tajči, některá bojová umění.
 • Minimálně jednou týdně by se tělo mělo pořádně vypotit buď aktivním pohybem nebo v sauně.
 • Aktivní pohyb by měl být doplněn pravidelnou relaxací a protažením.
 • Jíst a pít se může všechno, ale v rozumném, spíše menším množství aneb známé "jez do polosyta a pij do polopita".
 • Strava by měla být pestrá s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny.
 • Dostatečně pít a to především čistou vodu, ideálně z prověřeného čistého zdroje. Voda v lahvích je často velmi stará a v podstatě mrtvá. (Více info o pití vody v článku Pravda o pití vody)
 • Jednou za čas dopřát tělu půst od jídla.
 • Nepřehánět hygienu. Stačí sprchovat jednou denně. Minimálně používat mýdla a gely.
 • Sprchování končit po několik sekund studenou vodou.
 • Deodoranty používat jen v nezbytné míře a to ne před sportem, ale až po něm.

 

Půst

Půst je nástroj duchovního růstu, který používají všechny kultury a náboženství na celém světě. Půst může být od masa, od sladkého, od jídla, od spánku, od sexu a od mnohého dalšího.

Klasickým půstem je půst od jídla. Je to velmi prospěšné cvičení, které umožní tělu zbavit se toxinů, nabrat novou energii. Současně posiluje vůli a sebeovládání. Je vhodné půst provádět minimálně jednou měsíčně. Půst by měl být vědomý. Pokud nestihnete oběd z důvodu pracovního vytížení, není to půst, ale nezdravé stresování.

Půst by měl začínat posledním jídlem v podzním odpoledni. Pokračuje vědomým odříkáním jídla po dobu 24 hodin či 36 hodin do dalšího rána. Během půstu je potřeba zvýšit příjem tekutin. Nejlépe čistá voda či  kombinace čisté vody a ovocných džusů. První jídlo po půstu musí být lehké, snadno stravitelné a v malém množství. Ideální jsou jogurty s málo soleným pečivem, málo solená rýže a těstoviny. Návrat na běžné dávky jídla by měl trvat minimálně 12 hodin.

Půst může být i dlouhodobější. Rozumná doba je do 3-4 dny. Delší půsty by měly být podnikány ne moc často a pokud možno s lékařským dozorem nebo s dozorem někoho v půstech zkušeného. V některých indiánských kulturách je 3 i více denní půst spojený s půstem od spánku a pobytem v čisté přírodě v osamnění součástí iniciačních rituálů - tak zvaných Vision Quest. Dlouhodobější půst a především půst spojený s nedostatkem spánku či s prací s energií by měl být konán pouze pod dohledem osoby, která si již něčím podobným několikrát prošla.

 

Článek Jaroslava Duška o půstu v příloze MfDnes 20.2.2010

Dost informací o půstu získáte na www.pust.cz. (Informace berte spíše informativně, používejte vlastní rozum!)

Varianta půstu formou 10 denní detoxikační kůry při které, nedochází k úbytku energie a je možno ji dělat i při běžném zaměstnání.

 


Vnitřní jogínská očista

Tato intenzivní vnitřní očista je nástrojem pro jakési omlazení těla a duše. Dojde během ní k výrazné detoxikaci organizmu. Je vhodná jen pro osoby se zdravým zažívacím traktem. Je rozumné ji provádět jednou za delší období - jeden rok až několik let.

Den před očistou zvýšíme příjem tekutin. Vyhraďte si na cvičení celý den neboť po jeho skončení dojde k výraznému úbytku energie.

Cvičení se provádí na lačno. Postupně pijete sklenice poměrně hodně osolené vody. Vždy po 2-3 skelnicích proveďte toto tělesné cvičení:

 1. Roznožit do širšího stoje, asi 30-50 cm, rozpažit, 6x na každou stranu, levá ruka na prsa, pravá natažená, rotace v pase maximálně doprava, totéž na levou stranu.
 2. Stejná pozice, 6x na každou stranu, pravá ruka v bok, levá přes hlavu, úklon do prava bez přetáčení trupu a zpět, totéž na levou stranu.
 3. Dřep, nohy trochu od sebe (asi 30 cm), 6x na každou stranu, levé koleno položit k pravému chodidlu, přetočit trup vlevo,  totéž na druhou stranu.
 4. Klik, roztáhnout nohy, 6x na každou stranu, ohlížet do strany na paty.

Tělesné cvičení je důležité, protože je potřeba plného naplnění střev vodou a dosáhnout sifonového efektu. Znovu vypít další sklenice a opakovat cvičení. Takto postupovat dokud nedojde k vypuštění vody řitním otvorem. Vhodné je doplnit i uměle vyprovokovaným zvracením.

Po vyprázdnění je potřeba v krátké době sníst menší porci suché rýže nebo těstovin, minimálně solených lehce promaštěných máslem. Jídlo je dobré připravit dopředu. Zhruba po hodině pokračovat další, již trochu větší porcí a doplnit jogurtem. V následujích dvou dnech jíst jen dobře stravitelná jídla a pít větší množství čisté vody.

Možná budete překvapeni, co vše jste nosili ve svých střevech. Například pecky, kusy obalů od potravin, alobaly a podobně.

Pokud si nejste jisti, zda můžete toto cvičení provádět ze zdravotních důvodů, poraďte se s vaším lékařem!