Životní poslání

 

Hledat vlastní životní poslání lze mnoha způsoby. Některé jsou náročné (např. rituál Hledání vize) a některé jednoduché. Vždy je ale potřeba "vyčistit" nebo "zapomenout" všechny domnělé životní cíle a poslání, které jsme během života posbírali od našich rodičů, přátel, učitelů, v knížkách či z reklamy. "Vyčistit" je obvykle třeba i myšlenka, že žádné poslání nemáme.

Zde je návod na velmi jednoduché cvičení, které lze zvládnout v krátkém čase desítek minut až něco přes hodinu.

 

Udělejte následující:

  1. Vezměte si čistý papír nebo si otevřete nový soubor v textovém editoru.
  2. Napište si nadpis „Co je mým skutečným životním posláním?“
  3. Napište na otázku z nadpisu jakoukoli odpověď, která Vám bleskne hlavou. Nemusí to být celá věta. Stačí třeba krátký slovní obrat.

Opakujte krok 3. tak dlouho, dokud nenapíšete odpověď, která Vás rozpláče. To je Vaše poslání.

 

To je všechno.  Normálně to zabere 15-20 minut než se Vám pročistí hlava od všech zmatků a jakési sociální představy o tom, co je Vašim cílem. Z Vaší mysli a vzpomínek budou přicházet nejrůznější falešné odpovědi, ale když konečně přijde ta pravdivá, budete mít pocit jakoby k Vám přicházela z úplně jiného zdroje.

Pro ty, kdo jsou velmi připoutaní k materiálnímu způsobu života, bude potřeba daleko více času k odfiltrování falešných odpovědí, pravděpodobně více jak hodina. Pokud ale vydržíte, pak po 100 nebo 200 nebo třeba 500 odpovědích, budete překvapeni odpovědí, která Vám způsobí příval emocí. Odpovědí, která Vás srazí na kolena. Pokud jste to nikdy nezkoušeli, může Vám to připadat hloupé. Neřešte to, a přesto to udělejte.

Při Vašem postupu mohou některé odpovědi vypadat velice podobně. Můžete dokonce modifikovat předchozí. Potom můžete zamířit jiným směrem a vytvořit 10-20 odpovědí týkajících se jiného tématu. Toto je naprosto v pořádku. Můžete zapisovat cokoliv Vám stane na mysli, když pokračujete v psaní.

V určitém bodě (běžně po 50-100 odpovědích), můžete mít chuť skončit. Můžete cítit potřebu vstát a s výmluvou jít dělat něco jiného. To je také normální. Překonejte tento odpor a pokračujte v psaní. Tento vzdor nakonec zmizí.

Můžete rovněž přijít na několik odpovědí, které způsobí mini-přísun emocí, ale které Vás vysloveně nerozpláčou – jsou pouze kousek mimo. Zvýrazněte tyto odpovědi tak, abyste se k nim mohli případně vrátit a vytvořit jejich modifikace. Každá odráží kousek Vašeho poslání, ale samy o sobě nejsou kompletní. Když začnou přicházet odpovědi tohoto charakteru, znamená to, že se dostáváte do správného varu. Pokračujte.

Je důležité, abyste toto cvičení prováděli sami bez vyrušování. Pokud nevěříte, pak klidně začněte s odpovědí „Nemám žádné poslání“ nebo „Život nemá žádný význam“, a začněte z tohoto bodu. Pokud vydržíte máte stále šanci na dopracování se k cíli.

Když jsem sám dělal toto cvičení, trvalo mi asi 15 minut a konečná odpověď měla číslo 131. Části konečné odpovědi (mini-přísuny) jsem měl v kroku 72, 74, 77, 85, 89, 96, 98, 109 a potom v krocích 123-131, kde byly postupně vylepšeny.  Pomohlo mi, když jsem si občas udělal malou  přestávku, zavřel jsem oči, relaxoval, vyčistil si mysl a soustředil se na další odpověď. Hodně mi pomohlo, když jsem si dovolil používat slova typu ukrást, provokovat, lhát.

Toto byla moje konečná odpověď: Pěstovat Radost, Mír, Pravdu a Lásku vyrůstající ze Srdce.

Když naleznete Vaši vlastní jedinečnou odpověď na otázku proč jste tady, budete cítit, že ve Vás hluboce rezonuje. Její slova na Vás budou působit zvláštní energií a Vy budete tuto energii cítit, kdykoliv si ji přečtete.

 

Objevení Vašeho poslání je tou jednodušší částí. Tou těžší je držet se ho v každodenním životě a pracovat na sobě do fáze, kdy toto poslání naplníte.

 

Samozřejmě, tento proces nebude fungovat, pokud skončíte před dosažením cíle. Můj odhad je, že 80-90% lidí by mělo konečnou odpověď najít během méně jak hodiny. Pokud jste skutečně zatvrzelí, možná to budete muset zkusit vícekrát.

 

Nechť najdete Vaši odpověď z hloubi Vaší Duše.